Skip to product information
10k Gold Concave Figaro 22 inch Unisex Chain Necklace
SKU: FCJQC128GLD
$1,742.00
Description
Product Detail
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Type | Jewelry |
| Jewelry Type | Chains |
| Necklace Type | Chain Styles |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | Yellow |
| Material: Primary - Purity | 10K |
| Length of Item | 22 in |
| Width of Item | 3 mm |
| Metal | 10k Yellow Gold |
| Average Weight | 6.57 GM |
| Chain Type | Figaro |
| Chain Length | 22 in |
| Chain Width | 3 mm |
| Clasp / Connector | Lobster |
| Clasp Thickness (Female end) | 2.6 mm |
| Clasp Thickness (Male end) | 2 mm |
| Clasp Width (Female end) | 2.55 mm |
| Clasp Width (Male end) | 4.4 mm |
| Feature | Solid |
| Finish | Polished |
| Gender | Unisex |
| Item Weight U/M | gm |
| Manufacturing Process | Casted |
| Manufacturing Process 2 | Machine Made |
| Profile Type | Concave |
| Warranty | Lifetime Guarantee |
Details
Product Detail
| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Type | Jewelry |
| Jewelry Type | Chains |
| Necklace Type | Chain Styles |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | Yellow |
| Material: Primary - Purity | 10K |
| Length of Item | 22 in |
| Width of Item | 3 mm |
| Metal | 10k Yellow Gold |
| Average Weight | 6.57 GM |
| Chain Type | Figaro |
| Chain Length | 22 in |
| Chain Width | 3 mm |
| Clasp / Connector | Lobster |
| Clasp Thickness (Female end) | 2.6 mm |
| Clasp Thickness (Male end) | 2 mm |
| Clasp Width (Female end) | 2.55 mm |
| Clasp Width (Male end) | 4.4 mm |
| Feature | Solid |
| Finish | Polished |
| Gender | Unisex |
| Item Weight U/M | gm |
| Manufacturing Process | Casted |
| Manufacturing Process 2 | Machine Made |
| Profile Type | Concave |
| Warranty | Lifetime Guarantee |
This product is crafted with quality materials to ensure durability and performance. Designed with your convenience in mind, it seamlessly fits into your everyday life.
Shipping & Returns
We strive to process and ship all orders in a timely manner, working diligently to ensure that your items are on their way to you as soon as possible.
We are committed to ensuring a positive shopping experience for all our customers. If for any reason you wish to return an item, we invite you to reach out to our team for assistance, and we will evaluate every return request with care and consideration.