Skip to product information
Men Box 14K Yellow and White Gold Chain Necklaces
SKU: FCJQC002GLD200.5
$394.00
Description
| Attribute | Details |
|---|---|
| Product Type | Jewelry |
| Jewelry Type | Necklaces |
| Necklace Type | Chain Styles |
| Chain Type | Box Chain |
| Secondary Chain Type | Pendant |
| Material | 14K Yellow Gold / 14K White Gold |
| Color Options | Yellow / White |
| Gender | Women's |
| Sold By | Each |
| Feature | Solid |
| Finish | Polished |
| Clasp Type | Spring Ring |
| Manufacturing Process | Casted |
| Secondary Manufacturing Process | Machine Made |
| Yellow Gold Length Options | 20 in / 22 in / 24 in / 26 in |
| Yellow Gold Width Options | 0.5 mm / 1 mm / 1.5 mm / 2.5 mm |
| Yellow Gold Average Weight | 1.18 g – 25.52 g |
| White Gold Length Options | 20 in / 22 in / 24 in / 26 in |
| White Gold Width Options | 0.5 mm / 1 mm / 1.5 mm / 1.9 mm |
| White Gold Average Weight | 1.12 g – 13.79 g |
Details
| Attribute | Details |
|---|---|
| Product Type | Jewelry |
| Jewelry Type | Necklaces |
| Necklace Type | Chain Styles |
| Chain Type | Box Chain |
| Secondary Chain Type | Pendant |
| Material | 14K Yellow Gold / 14K White Gold |
| Color Options | Yellow / White |
| Gender | Women's |
| Sold By | Each |
| Feature | Solid |
| Finish | Polished |
| Clasp Type | Spring Ring |
| Manufacturing Process | Casted |
| Secondary Manufacturing Process | Machine Made |
| Yellow Gold Length Options | 20 in / 22 in / 24 in / 26 in |
| Yellow Gold Width Options | 0.5 mm / 1 mm / 1.5 mm / 2.5 mm |
| Yellow Gold Average Weight | 1.18 g – 25.52 g |
| White Gold Length Options | 20 in / 22 in / 24 in / 26 in |
| White Gold Width Options | 0.5 mm / 1 mm / 1.5 mm / 1.9 mm |
| White Gold Average Weight | 1.12 g – 13.79 g |
This product is crafted with quality materials to ensure durability and performance. Designed with your convenience in mind, it seamlessly fits into your everyday life.
Shipping & Returns
We strive to process and ship all orders in a timely manner, working diligently to ensure that your items are on their way to you as soon as possible.
We are committed to ensuring a positive shopping experience for all our customers. If for any reason you wish to return an item, we invite you to reach out to our team for assistance, and we will evaluate every return request with care and consideration.